Ljutо, a leči

Ljutо, a leči

Lečenje biljem

 

Shutterstock

Među lekovitim biljkama koje se sakupljaju tokom jeseni ima i onih čije su semenke i podzemni izdanci ljuti. Taj ukus je posledica etarskih ulja, hetorizida i alkaloida piperina koje sadrže, ali da nije njih ne bi ni bile lekovite.Zbog toga se seme crne gorušice, crnog kima, koren rena i rotkva u narodnoj medicini koriste za inhalaciju, da pospeše mokrenje, da razrede sluz koja je posledica infekcije disajnih puteva…

Crna gorušica (Sinapsis nigra)

Uspeva kao korov na poljima ili livadama i napuštenim mestima. Granata je biljka prizemno dlakave stabljike, lišće je na peteljkama, pri dnu zarezano a na vrhu zaobljeno. Ima žute cvetove sakupljene u grozdove a plod su crnkasto smeđa zrnca koja sazrevaju u jesen, kada se i sakupljaju. Sadrže etarsko ulje, holin, masno ulje, sluz

Koristi se:
da pospeši mokrenje
u slučaju bubrežnih bolesti
Da se lakše mokri

60 g semena crne gorušice
60 g korena rena
30 g naribane limunove kore
2 dl vode

U avanu usitnite seme crne gorušice, koren rena naribajte pa ih pomešajte sa narendanom korom limuna i prelijte sa 2 dl vrele vode. Što pre sipajte u teglicu i zatvorite, ostavite po stani 20 sati pa uzimajte po kašičicu tri puta tokom dana.

Ren (Cochlearia armoracia)

Uspeva na vlažnim mestima ali se gaji i u baštama. Reč je o jakoj zeljastoj biljki velikih i po ivicama nazubljenih listova. Ima sitne bele cvetove, jak koren dug i do metar koji je spolja žućkast a unutra beo. Ako se nariba razvija jak miris koji izaziva suze. Sadrži vitamin C, etarsko ulje, šećer…

Koristi se:

pospešuje mokrenje i znojenje
pomaže u lečenju plućnih bolesti
za inhaliranje u slučaju prehlade

Sirup

Koren rena isecite na tanje kolutove, poređajte na gazu koju ste stavili preko posude i pospite debljim slojem šećera u prahu. Ubrzo će iz rena da počne da kaplje tečnost koju sačuvajte i pijte po kašiku do dve dnevno, pre jela.

Očistite organizam od otrova

U pola litra mleka naribajte manji koren rena, ostavite preko noći, procedite i pijte po šoljicu tri puta dnevno 3 do 4 sedmice.
Crna rotkva (Raphanus sativus)

Baštenska biljka koja izraste do metar, sa perastim i tupo nazubljenim listovima i belim ili svetloljučastim cvetovima. Kraj stabljike je zadebljao u okruglastu glavicu pokrivenu crnom korom. Sadrži minerale natrijum, kalijum i sumporne heterozide zbog kojih ima ljut ukus.

Korisi se:
da pospeši mokrenje
u slučaju kamena u žuči
da razredi sluz u disajnim organima

Sok razređuje sluz

Ogulite koru pa naribajte crnu rotkvu, prelijte medom, ostavite tri do četiri sata pa dobro iscedite rukama. Dobijen sok pijte po šoljicu ujutru pre jela i pre spavanja.

Izbacuje kamen iz žučne sese

Prvog dana popijte rakijsku čašicu sveže isceđenog soka, drugog dana 2, trećeg 3, a četvrtog četiri, pa narednih dana smanjuje za po čašicu. U slučaju da nema rezultata napravite pauzu 8 dana pa ponovite terapiju.

Crni kim (Nigella sativa)

Jednogodišnja zeljasta biljka koja izraste do 40 cm sa nazubljenim, perastim listovim i svetlo plavim cvetovima. Plod je petodelna čaura slična maku u kojoj su sitne crne semenke. One sadrže ulje, nezasićene masne kiseline, linolnu kiselinu, etarko ulje, tanine, gorke materije…

Koristi se:
jača imunitet
snižava povišen krvni pritisak

Čaj
Kašičicu zdrobljenih semenki prelijte sa 1,5 dl vrele vode, poklopite sačekajte 15 do 20 minuta, procijedite i pijte 2 puta toko dana.
Za inhalaciju

U litar vruće vode sipajte 2 kašičice ulja crnog kima pa udišite isparenje glave pokrivene peškirom u slučaju infekcije disajnih puteva.